Oferujemy swoje usługi w zakresie badań nieniszczących, które przeprowadza się na metalowych elementach konstrukcji i urządzeniach przemysłowych, w celu wykrycia ich ewentualnych wad. 

Elementy badane są za pomocą technologii nieingerującej w jego strukturę, nie wprowadzając zmian i nie „niszcząc” badanych powierzchni.

Badania nieniszczące przeprowadza się w trakcie eksploatacji maszyn, urządzeń i elementów elektronicznych, jak również na etapie ich wytwarzania. 

Wykonujemy następujące badania:

Lp.Rodzaj badaniaOznaczenie
1.Badanie wizualneVT
2.Badanie magnetyczneMT
3.Badanie penetracyjnePT
4.Badanie ultradźwiękoweUT

Badania wizualne (visual testing – VT) to najszybszy, a zarazem najtańszy ze sposobów wykonania badań nieniszczących. Inspekcja polega na starannym obejrzeniu przedmiotu z zewnątrz i wykonaniu dokładnych pomiarów. Badanie jest dość proste, ale i bardzo skuteczne. Można go wykonać bezpośrednio bez użycia żadnych narzędzi lub przy pomocy lupy, lusterek, endoskopu, czy wideoskopu.

Metoda wizualna znajduje zastosowanie przede wszystkim w ocenie pod kątem rozbieżności złączy spawanych i wszelkich typów spoin na etapie wytwarzania danej konstrukcji, przedmiotu, maszyny itd.

Badania magnetyczno-proszkowe (MT – magnetic tests) wykorzystywane są w przypadkach, gdy badany materiał był poddawany zmianie kształtu. Tą metodą sprawdza się materiały ferromagnetyczne (wykazujące magnetyczne działanie). Pozwala ona wykryć rozproszenia pola magnetycznego powodowane przez pęknięcia materiałów. Dzięki badaniom MT eliminuje się uszkodzenia niezauważone podczas badania metodą wizualną.

Badania nieniszczące MT wykorzystywane są m.in. w lotnictwie, motoryzacji czy odlewnictwie. Umożliwiają również pomiary twardości czy grubości materiałów.

Badania penetracyjne (penetration testing – PT) umożliwiają wykryć wszelkie nieciągłości materiału. Metoda ta wykorzystuje zjawisko włoskowatości i polega na wnikaniu preparatu, o niewielkim napięciu powierzchniowym, do wąskich naczyń zwanych kapilarami. Następnie ewentualne uszkodzenia wykrywane są za pomocą światła, najczęściej białego lub ultrafioletowego, ale również techniką barwną. Badanie penetracyjne nie nada się jednak do powierzchni porowatych lub o nieregularnym kształcie.

Badania penetracyjne PT są wykorzystywane do wykrywania nieszczelnych złączy spawanych i wąskoszczelinowych nieciągłości materiałowych.

Przy pomocy badania ultradźwiękowego (UT — ultrasonic tests) możliwe jest wykrycie ubytków lub nieszczelności i oszacowanie uszkodzeń w całej objętości badanego przedmiotu, nie tylko powierzchownie (jak w przypadku metod VT i MT), ale i wewnętrznych. Badanie wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych. Specjalne urządzenie rejestruje je i po zapisanym odczycie komputera przechodzi do analizy.

Sposób UT znalazł swoje zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, lotniczym, kolejowym mechanicznym, a także energetycznym. Badania metodą ultradźwiękową wykonuje się najczęściej na przemian z metodą radiograficzną, co daje najlepszą skuteczność wykrycia wszelkich niezgodności.